دفتر کنترل دارایی های خارجی یا OFAC چیست؟

دفتر کنترل سرمایه های خارجی ، برنامه‌های تحریم اقتصادی را عمدتا بر علیه کشورها و گروه هایی مانند تروریست ها و قاچاقچیان مواد مخدر اجرا و اعمال می کند. تحریم ها را می توان جامع یا انتخابی بوده و با استفاده از مسدود کردن دارایی ها و محدودیت‌های تجاری برای دستیابی به اهداف سیاست خارجی و امنیت ملی اجرا کرد.

اوفک (OFAC) مخفف عبارت Office for Foreign Assets Control یا دفتر کنترل دارایی های خارجی است.

تاریخچه دفتر کنترل دارایی های خارجی یا (OFAC)

وزارت خزانه داری تاریخچه‌ای طولانی در مواجهه با تحریم ها دارد. قبل از جنگ 1812، گالاتین وزیر خزانه داری، تحریم هایی بر علیه بریتانیا کبیر به دلیل آزار و اذیت ملوانان آمریکایی اعمال کرد. کنگره در طی جنگ داخلی، قانونی تصویب کرد که مبادلات با این اتحادیه را ممنوع نموده و خواستار جریمه کالاهای مشمول چنین مبادلاتی بود و براساس قوانین و مقررات وزارت خزانه داری، یک نظام صدور مجوز ارائه کرد.

OFAC جانشین دفتر کنترل سرمایه های خارجی (“FFC“) است که در آغاز جنگ جهانی دوم در پی حمله آلمان به نروژ در سال 1940 تاسیس شد. برنامه FFC توسط وزیر خزانه داری در سراسر کشور اداره می شد. هدف اولیه FFC این بود که از استفاده نازی ها از ذخایر ارز خارجی و اوراق بهادار کشورهای اشغالی و از بازگرداندن اجباری دارایی‌های متعلق به اتباع این کشورها جلوگیری کند.

این کنترل ها بعدها برای محافظت از دارایی‌های سایر کشورهای مورد تهاجم گسترش یافتند. پس از اینکه ایالات متحده رسماً وارد جنگ جهانی دوم شد، FFC نقش مهمی در جنگ اقتصادی در برابر متحدین از طریق مسدودسازی دارایی‌های دشمن و ممنوعیت تجارت خارجی و مبادلات مالی ایفا نمود.

دفتر کنترل دارایی های خارجی (OFAC)

دفتر کنترل دارایی های خارجی OFAC رسماً در دسامبر 1950 به دنبال ورود چین به جنگ کره و زمانی ایجاد شد که رئیس جمهور ترومن شرایط اضطرار ملی اعلام کرد و تمام دارایی‌های چین و کره که در اختیار ایالات متحده بود را مسدود کرد.

مکانیزم فعالیت دفتر کنترل سرمایه های خارجی

OFAC مکانیزم‌های متفاوتی را برای اعمال تحریم‌ها و نیز ایجاد ضمانت اجرایی برای آنها به کار می‌گیرد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر تعرفه تجارت با کشورها
  • محدود کردن یا ممنوع کردن معامله و تجارت با افراد یا سازمان‌ها یا کشورها
  • ممنوع کردن یا محدود کردن مجوز سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دیگر کشورها

مفهوم اصطلاح متابعت از قواعد افک یا OFAC Compliance

همه‌ی اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی چه در داخل آمریکا و چه بیرون آمریکا موظف هستند برای هر نوع معامله یا عملیات بازرگانی یا سرمایه گذاری، ابتدا اطمینان حاصل کنند که طرف مقابل آنها در فهرست‌‌های منع OFAC قرار ندارد. به این فرایند، چک کردن متابعت از OFAC یا OFAC Compliance گفته می‌شود.

مبادلات ممنوعه چیست؟

مبادلات ممنوعه عبارتند از مبادلات تجاری یا مالی و سایر مبادلاتی که در آنها اشخاص ایالات متحده مشارکت نکنند مگر اینکه توسط OFAC مجاز بوده یا صراحتاً توسط قانون معاف شوند. از آنجا که هر برنامه بر پایه سیاست‌های خارجی و اهداف امنیت ملی استوار است، ممکن است ممنوعیت ها بین برنامه ها متفاوت باشند.

سوالات متداول درخصوص OFAC

1- آیا استثنائاتی برای این ممنوعیت ها وجود دارد؟

بله. مقررات OFAC غالبا مجوزهای کلی را ارائه می دهد که انجام دسته‌های مشخصی از مبادلات را مجاز می‌سازند. همچنین، OFAC مجوزهای خاصی بر مبنای مورد به مورد تحت موقعیت ها و شرایط محدود خاص صادر می کند.

2- کجا می توانم به جزئیات خاص مربوط به تحریم ها دسترسی داشته باشم؟

توضیحات خلاصه مربوط به هر برنامه تحریم یا تحریم خاص را می توان در بخش برنامه‌های تحریم و اطلاعات کشور و نیز در بخش دستورالعمل و اطلاعات برای گروه صنعتی در وب سایت OFAC یافت. متن اسناد حقوقی را می توان در بخش اسناد حقوقی وب سایت OFAC یافت که حاوی متن فصل پنجم 31 C.F.R. و اصلاحات مربوط به آن فصل است که در دفتر ثبت فدرال ظاهر شده اند.

3- آیا می توانم از OFAC مجوز انجام معامله یا تجارت با یک کشور تحریم شده دریافت کنم؟

OFAC معمولا این اختیار را دارد تا بوسیله‌ی یک مجوز خاص به شخص یا نهادی اجازه دهد در یک معامله شرکت کند که به طرق دیگر ممنوع است. با این حال، در برخی موارد ممکن است قانون این اختیار را محدود کند.

4- برای دریافت مجوز تجارت با کشور ممنوعه باید چه کاری انجام دهم؟

در برخی شرایط، اختیار برای مشارکت در معاملات خاص بوسیله‌ی یک مجوز عمومی فراهم می شود. در مواردی که مجوز عمومی وجود ندارد، باید یک درخواست کتبی برای مجوز خاص برای دفتر کنترل دارایی ‌های خارجی OFAC ارسال شود.

این درخواست باید منطبق بر رویه‌های شرح داده شده در مقررات مربوط به برنامه تحریم های خاص باشد. معمولا، دستورالعمل ها و الزامات درخواست را باید دقیقا دنبال نمود و تمام اطلاعات موردنیاز باید در درخواست لحاظ کرد تا OFAC درخواست را بررسی کند.

5- منظور از “مسدود سازی” چیست؟

واژه دیگر برای آن «انجماد» است. این کار یک روش ساده برای کنترل دارایی مورد هدف است. این عنوان برای اموال بلوکه شده هدفمند باقی می ماند، اما اعمال قدرت و مصونیت ها معمولا به مالکیتی مربوط می‌شود که بدون مجوز OFAC ممنوع می شود. مسدود سازی بلافاصله ممنوعیت همگانی را بر علیه هر گونه انتقالات یا معاملات هر نوع دارایی تحمیل می کند.

6- با توجه به تحریم‌های ایالات متحده باید نگران چه کشورهایی باشم؟

OFAC تعدادی از تحریمهای اقتصادی ایالات متحده را مدیریت می کند که مناطق جغرافیایی و دولت ها را هدفگذاری می کنند. برخی برنامه‌ها ماهیتا فراگیر بوده و دولت را مسدود می کنند و محدودیت های تجاری گسترده را شامل می شوند، در حالی که سایر برنامه‌ها افراد و نهادهای خاصی را هدف قرار می دهند.

لازم به ذکر است که در برنامه‌های غیر فراگیر ممکن است ممنوعیت های گسترده ای در مواجهه با کشورها و همچنین افراد و اشخاص خاص وجود داشته باشد. این اسامی در فهرست OFAC مربوط به ملیت‌های مشخص شده و افراد بلوکه شده (فهرست “SDN“) گنجانده می شوند که تقریبا نام 6400 شرکت و فرد را شامل می شود که با اهداف تحریم مرتبط هستند.

علاوه بر این، OFAC سایر فهرست‌های تحریم را نگهداری می کند که ممکن است حاوی ممنوعیتهای مختلفی در ارتباط با آنها باشند. تعدادی از افراد و اشخاص ذکر شده هنگام انتقال از کشوری به کشور دیگر شناسایی می شوند و ممکن است به مکان هایی بروند که انتظار کمتری می رود.

همه‌ی اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی چه در داخل و خارج از آمریکا موظف هستند برای هر نوع معامله یا عملیات بازرگانی یا سرمایه گذاری، ابتدا اطمینان حاصل کنند که طرف مقابل آنها در فهرست‌‌های منع OFAC قرار ندارد.

اشخاص آمریکایی ،از معامله با SDN ها بر حذر داشته می شوند و تمام دارایی‌های SDN بلوکه می شوند. نهادهایی که یک نفر در فهرست SDN (به عنوان مالک مستقیم یا غیرمستقیم 50% سود یا بیشتر تعریف می شود) نیز بلوکه می شوند، صرفنظر از اینکه این نهاد به طور جداگانه در فهرست SDN نامگذاری شود.

به دلیل اینکه برنامه‌های OFAC پویا هستند، وب سایت OFAC را به صورت منظم بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که فهرست تحریم‌های شما به روز بوده و اطلاعات کامل مربوط به جدیدترین محدودیت‌های تاثیرگذار بر کشورها و طرفهای مورد نظر شما برای تجارت را دارید.

7- چه کسی باید با مقررات OFAC انطباق یابد؟

اشخاص آمریکایی، اعم از همه شهروندان ایالات متحده و خارجیان دارای اقامت دائم صرف نظر از موقعیت آنها، همه اشخاص و نهادهای داخل ایالات متحده، همه نهادهای ادغام شده ایالات متحده و شاخه‌های خارجی آنها باید مطابق با مقررات OFAC رفتار نمایند.

در مورد برنامه‌های خاص، شرکت‌های خارجی تابعه تحت مالکیت یا کنترل شرکت‌های ایالات متحده نیز باید انطباق یابند. همچنین، برنامه‌های خاص مستلزم تطابق یافتن افراد خارجی دخیل در مالکیت کالاهای مبدأ ایالات متحده هستند.

8- جریمه مربوط به نقض این مقررات چقدر است؟

جرایم نقض می توانند قابل توجه باشند. در بسیاری از موارد، مجازات‌های مدنی و کیفری بیش از چندین میلیون دلار هستند. مجازات‌های مدنی به واسطه برنامه تحریم ها متفاوت بوده و قانون تعدیل تورم مجازات های فدرال سال 1990 تجدید نظر شده بوسیله‌ی اصلاحات این قانون در سال 2015، نیازمند این است که OFAC مبالغ سالانه مجازات‌های مدنی را تعدیل کند.

منبع: مشاوره حقوق ایران