سند باکس یا Sandbox چیست؟

حتما تاکنون در فروم های تخصصی، با سند باکس گوگل مواجه شده اید. ابتدا باید بگوییم که سندباکس گوگل یک تئوری تجربی است که برخلاف الگوریتم هایی مانند پاندا ، هیچ گاه وجود آن تکذیب و یا تائید نشده است. بر این اساس وقتی در سند باکس یک دامنه ی جدید راه اندازی کردید، گوگل به مدت 1 الی 4 ماه شما را زیر نظر می گیرد تا از کیفیت کارتان مطمئن شود و زمینه ی اصلی کار شما نیز برای گوگل مشخص شود.

سند باکس در واقع به زمین های شنی اطلاق می شود که کودکان در آن قرار گرفته و بازی می کنند که بیشتر برای امنیت کودک است.

سند باکس در واقع به زمین های شنی اطلاق می شود که کودکان در آن قرار گرفته و بازی می کنند که بیشتر برای امنیت کودک است. به همین دلیل است که برای دامنه های تازه ایجاد شده ( که نوپا هستند ) اصطلاح وضعیت سند باکس استفاده می شود. وقتی گوگل از کیفیت کارتان اطمینان حاصل کرد، می توانید از سندباکس خارج شده و به کارتان ادامه دهید. اگر می خواهید که این دوره را کاهش دهید می توانید از محتوای با کیفیت تری استفاده کنید. همچنین می توانید از شبکه های اجتماعی هم استفاده کنید و لینک های معتبرتری را ایجاد کنید.

کاربرد سند باکس گوگل Google sandbox

آیا می دانید که سندباکس چرا ایجاد می شود؟ سند باکس برای جلوگیری از پیشترفت سریع سایت های اسپمر در نتایج گوگل، ابتدا در سال 2014 اجرا شد. به این ترتیب سایت های تازه کار نمی توانند به سرعت در صفحه ی اول نتایج قرار بگیرند. با این وجود هنوز هم سایت هایی وجود دارند که بازدید کنندگان زیادی را به خود جذب می کنند. در دوره ی سندباکس پیشرفت چندانی را در خود نمی بینید اما به تدریج تعداد بازدید کنندگان تان بیشتر می شود. اگر پس از مدت کوتاهی در میزان بازدید کنندگان جهش ناگهانی دیدید، می توانید بفهمید که از سندباکس خارج شده اید. سند باکس در واقع جریمه یا تنبیه نیست بلکه فقط از رشد بیش از حد اسپمر های جدید جلوگیری می کند. ابته باید گفت که همیشه هم سایت ها با سندباکس مواجه نمی شوند.

شناسایی سند باکس گوگل

از کجا می توان فهمید که جایگاه نامناسب در کلمات کلیدی علتش جریمه های گوگل است یا سندباکس؟

اگر پس از مدتی فعالیت با کاهش بازدید کننده مواجه شدید و رتبه تان دچار افت شد، فکر نکنید که به سندباکس دچار شده اید. این اتفاق برای دامنه های جدید رخ می دهد و اگر یک بار از سندباکس خارج شدید، دیگر هیچ گاه به آن دچار نمی شوید. پس دلیل این افت چیست؟ مهم ترین دلیل آن جریمه شدن توسط یکی از الگوریتم های گوگل است.

ماه عسل گوگل

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که سایت تان در یک ماه اول پیشرفت فوق العاده ای داشته و پس از مدتی افت کرده؛علت این مسئله چیست؟ اصطلاح ماه عسل گوگل برای همان دوره ی پیشرفت سایت ها استفاده می شود. البته باید گفت که در مواردی برای صفحات تازه ی سایت های قدیمی هم صدق می کند. مثلا با اتشار یک عکس یا مطلب ابتدا مخاطبان بسیاری را جذب می کنید ولی پس از مدتی این میزان به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می کند. دلیل آن می تواند توجه گوگل به مطالب جدید تر از شما باشد.

در این دوره ی ماه عسل وقتی در رتبه ی بالا قرار می گیرید، گوگل عملکرد و مخاطبان شما را به دقت بررسی می کند. میزان ورود و خروج کاربران از سایت شما روی نتیجه ی نهایی این بررسی اثر می گذارد. پس علاوه بر الگوریتم های گوگل، مخاطبان هم در این رتبه موثر هستند. وقتی پس از یک دوره پیشرفت، سقوط می کنید باید بدانید که جایگاه واقعی شما همین بوده است.

وقتی گوگل از کیفیت کارتان اطمینان حاصل کرد، می توانید از سندباکس خارج شده و به کارتان ادامه دهید.

تفاوت سندباکس و ماه عسل

تفاوت اصلی سند باکس و ماه عسل این است که ، سندباکس در ابتدای شروع به کار سایت ممکن است اتفاق بیوفتد؛ اما ماه عسل مربوط به هر دوره ی افت یا رکود سایت می باشد. تفاوت بعدی این است که سند باکس مربوط به همه ی صفحات وبسایت می باشد؛ اما ماه عسل فقط شامل یک مطلب یا یک صفحه ی خاص از وبسایت تان می باشد. اما شباهت این دو روش، نظارتی بودن آن هاست و هدفشان تعیین جایگاه شماست.

نتیجه گیری

اگر تلاش و صبر زیادی ندارید، از ایجاد وب سایت جدید دوری کنید. زیرا در این روند موفقیت های کوتاه مدت را نباید به منزله ی پیروزی دانست و نباید ناامید شوید. از اصول سئو پیروی کنید و از روش ها و ترفند های جانبی استفاده نکنید. پس از 6 ماه می توانید تحلیل درستی از رتبه و عملکرد خود داشته باشید و در نهایت در کلمه کلیدی مورد نظر در صفحه اول گوگل قرار بگیرید.

منبع: virgool