زنجیره جانبی (Sidechain) چیست؟

زنجیره جانبی یا ساید چین

زنجیره جانبی یا Side Chain ، تکنولوژی جدیدی می باشد که با ظهور آن انتظار می رود شاهد نوآوری های بیشتری در زمینه بلاکچین باشیم. زنجیره جانبی که در ادامه با مفهوم آن آشنا خواهیم شد، باعث افزایش مقیاس پذیری بلاک چین های فعلی شده و همچنین تاثیری مثبت روی تمام ارزهای رمزنگاری شده موجود در بازار خواهد گذاشت.

نگاهی اجمالی به مشکل مقیاس پذیری در شبکه BitCoin

تراکنش های بیت کوین جهت تائید شدن از الگوریتمی به نام اثبات انجام کار استفاده می کنند. این نوع از اعتبارسنجی، در عین داشتن امنیت بسیار بالا، همواره به علت سرعت پائین تائید تراکنش ها، مورد بحث و مشاجره قرار گرفته است. با رشد شبکه بیت کوین و محبوبیت آن در بین مردم، این مشکل باعث ایجاد تناقض هایی بین مقیاس پذیری بیت کوین و گسترش بازده و خروجی آن گردید. بطوریکه هر چه کاربرانی که متمایل به استفاده از بیت کوین باشند بیشتر شوند، سرعت شبکه کاهش یافته و باعث افزایش کارمزد تراکنش ها می شود. از میان راه حل های بیشماری که برای این موضوع مطرح شد، زنجیره های جانبی یا Side Chain یکی از محبوب ترین و مورد توافق ترین راهکارهای ارائه شده می باشد.

زنجیره جانبی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، زنجیره جانبی، بلاکچین جداگانه ای است که در کنار بلاکچین اصلی قرار گرفته است. اگر بلاکچین اصلی را بعنوان بلاکچین مادر در نظر بگیریم، زنجیره جانبی یا Side Chain، بلاکچین کودک خواهد بود. در همین ابتدا لازم است بگوییم که زنجیره جانبی را نباید با هارد فورک اشتباه گرفت. با ایجاد زنجیره های جانبی، بلاکچین اصلی دستخوش هیچ تغییری نخواهد شد و این دو می توانند در آینده، مجددا به بکدیگر متصل شوند. در بعضی موارد، زنجیره های جانبی می توانند بعنوان پلتفرمی جهت انجام یک سری از وظایف مشخص عمل کرده یا بستری باشند جهت انجام آزمایش و رفع باگ های نسخه بتای نرم افزارهای بلاکچینی.

زنجیره جانبی، یک بلاک چین جداگانه و مستقل می باشد که با بلاکچین اصلی، یک پیوند دو طرفه دارد که امکان اعتبارسنجی از بلاکچین های دیگر را ممکن می سازد.

بطور کلی، زنجیره های جانبی، شیوه ای برای مقیاس گذاری بلاکچین ها می باشند. زنجیره جانبی این قابلیت را بوجود می آورند که بتوان امکانات جدیدی را با سهولت و سرعت بیشتر، در مقایسه با بلاکچین های تغییر ناپذیری مثل بیت کوین، روانه بازار کرد. این در حالیست که این زنجیره های جانبی، امنیت خود را همچنان از بلاکچین اصلی دریافت می کنند.

پیوند دو طرفه با بلاکچین اصلی

زنجیره جانبی، یک بلاکچین جداگانه و مستقل می باشد که با بلاکچین اصلی، یک پیوند دو طرفه دارد که امکان اعتبارسنجی از بلاکچین های دیگر را ممکن می سازد. با استفاده از Side Chain، دارایی های دیجیتال می توانند در بلاکچین جداگانه ای مورد استفاده قرار گیرند و سپس در صورت لزوم به بلاکچین اصلی بازگردانده شوند.

ایده زنجیره جانبی برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ در مقاله ای تحت عنوان Enabling Blockchain Innovation By Pegged Sidechains که توسط گروهی از افراد برجسته فعال در حوزه رمزنگاری و ارزهای رمزنگاری شده مطرح شد که بعدتر باعث تاسیس کمپانی Blockstream شدند.

مقاله ای که تحت عنوان فوق در آن زمان منتشر شد، به شرح مشکلات و مسائل حادی که در ساختار بلاک چین ها وجود داشت پرداخته بود که راه حل ارائه شده برای از میان برداشتن این مسائل، با معرفی تکنولوژی جدیدی به نام Side Chain همراه شد.

چرا زنجیره جانبی ؟

وقتی بلاکچین اصلی حجم عظیمی از مسئولیت ها را جهت انجام به عهده می گیرد، زنجیره جانبی جهت کاهش حجم کاری بلاکچین اصلی و انجام برخی از آنها وارد میدان می شود. بیایید اینطور به قضیه نگاه کنیم؛ در حالیکه مادر خانه مشغول آماده کردن ناهار برای مهمان ها می باشد، فرزند خانواده می تواند خانه را تا رسیدن مهمان ها گردگیری کند! این عمل باعث می شود که بازدهی کار تا حد زیادی افزایش پیدا کند و تمام مسئولیت ها به عهده یک نفر نباشد.

زنجیره جانبی برای انجام فعالیت خود احتیاج به دارایی دیجیتال و توکن ها دارد. معمولاً این توکن ها یا ارزهای دیجیتال از کاربری در بلاکچین مادر دریافت می شود.

زنجیره های جانبی چگونه کار می کنند؟

همانطور که پیشتر اشاره شد، زنجیره های جانبی با ایجاد پیوندی دوطرفه، به بلاکچین اصلی متصل می شوند و امکان تعویض پذیری دارایی ها را بین بلاکچین اصلی و زنجیره جانبی، با یک مقدار از پیش تعیین شده فراهم می کند.

برای ایجاد یک تراکنش در زنجیره جانبی، کاربران در ابتدا می بایست مقدار مشخصی از ارز قابل استفاده را به یک آدرس ثانویه که متصل به زنجیره جانبی می باشد بفرستند. کوین هایی که به این آدرس فرستاده می شوند، در همانجا قفل شده و این تضمین را بوجود می آورند که این میزان از دارایی که به آدرس مورد نظر فرستاده شده، در جای دیگری خرج نشود یا در اصطلاح، مورد حمله Double Spending قرار نگیرد.  با کامل شدن تراکنش و دریافت پیغام تائید، زمان مشخصی بعنوان زمان انتظار، برای افزایش امنیت مبادلات انجام شده سپری می شود. با به سر رسیدن زمان انتظار، میزان ارزی که در آدرس ثانویه قفل شده بود، در زنجیره جانبی آزاد می شود و امکان دسترسی و خرج کردن آن برای کاربر بوجود می آید. همچنین عکس این فرآیند نیز برای انتقال ارز از زنجیره جانبی به زنجیره اصلی امکان پذیر می باشد.

منبع: بلاک برتر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *