ارزش بیت کوین، از کجا می آید؟

بسیاری از مردم، این سوال را مطرح می کنند که ارزش بیت کوین، از کجا می آید؟ اولین سوالی که در این رابطه، به ذهن هر کسی خطور خواهد کرد این است که آیا بیت کوین، از جایی حمایت میشود یا خیر؟
جواب: بیت کوین، هم از طریق کدش و هم به واسطه مطلوبیتش (کاری که انجام میدهد)، پشتیبانی میشود. اگر روزی سودمندی بیتکوین به پایان برسد، آنگاه ارزشش را از دست خواهد داد.
افراد مختلف غالبا این ادعا را مطرح خواهند کرد که میزان ارزش بیتکوین، به میزان بها مردم بستگی دارد. این جمله را میتوان در مورد هر چیزی به کار برد، اما کاملا دقیق نیست. ممکن است بخواهید در قبال دریافت یک بطری آب معدنی برند Aquafina ،یک یا دو دلار پرداخت کنید. هر دو آن ها به این بستگی دارند که از نظر شما، بهای هر بطری آب چقدر است. درک ما از بهای یک چیز، تاثیر
مستقیمی روی ارزش آن خواهد گذاشت. اما اگر آب معدنی آ کوآفینا، دست به تولید آب تصفیه نشده و تا حدی گل آلود بزند، آنگاه مردم هیچ تمایلی به پرداخت پول زیاد در قبال آن ندارند، زیرا مطلوبیت آن کاهش خواهد یافت.
مطلوبیت بیت کوین، شالوده ای را ایجاد خواهد کرد که پایه و اساس هر چیز دیگری را تشکیل میدهد.
بدون این مطلوبیت، هر چیز دیگری از هم می پاشد. در آن صورت، هیچ یک از دادوستدهای یک روزه سوداگرانه، اهمیتی نخواهند داشت. کمیاب بودن، فاکتور بسیار مهمی به شمار میرود، اما ریشه و اساس آن را نیز مطلوبیت تشکیل میدهد. بیت کوین، سقفی را برای تعداد کوین هایی که ایجاد خواهند شد، مشخص میکند. در حال حاضر، سقف تعداد بیت کوین هایی که می توانند وجود داشته باشند، 21 میلیون عدد است. وقتی استخراج گرها، بلوک جدیدی را حل می کنند و در قبال کارشان، از طریق ترکیبی از کوین های جدید و کارمزد استخراج گر، پاداش می گیرند، آنگاه بیت کوین های جدیدی ایجاد خواهند شد. زمانی یک بلوک جدید حل میشود که رایانه شما و نرم افزار استخراج گر اختصاصی، مسائل ریاضی پیچیده ای را حل کرده باشند. در این مسائل می خواهیم مشخص کنیم که آیا حساب های ارسال کننده بیت کوین، بیت کوینی برای ارسال دارند یا خیر و اینکه آیا تراکنش های آن ها دارای امضای دیجیتالی هستند یا نه. هر بلوک، در حال حاضر، معادل 750 کیلوبایت تا یک مگابایت تراکنش است. تقریبا هر چهار سال، تعداد کوین های جدید ایجادشده برای هر بلوک، به نصف کاهش خواهد یافت، تا اینکه در نهایت به 21 میلیون بیت کوین برسیم. پس از رسیدن به این مرحله، استخراج گرها مجبور خواهند بود تا تنها بر اساس مقدار کارمزد، کارشان را ادامه بدهند. پیش بینی میشود که طی قرن بعدی، با چنین شرایطی مواجه شویم. شناخت پارامترهای بیت کوین، باعث خواهد شد تا سودمندی بیتکوین به عنوان یک سرمایه گذاری سوداگرانه و به عنوان یک ارز، افزایش پیدا کند.
وقتی طرفداران سیستم پایه استاندارد طلا، میخواهند افراد مختلف را به سمت این سیستم جذب کنند، غالبا به مطلوبیت سیستم پایه طلا اشاره خواهند کرد. یک دلار، در واقع، یک تکه کاغذ است. آن ها ادعا میکنند که طلا، ارزش واقعی خود را به عنوان یک کالای اساسی (همانند مواد معدنی باارزش برای تجهیزات الکترونیکی) حفظ میکند و طی هزاران سال، ماده جذابی برای استفاده در جواهرات به شمار رفته است. با این وجود، حتی هر ارزی که پشتوانه آن را کالاهای اساسی تشکیل می دهند نیز به تضمین سازمان منتشرکننده آن بستگی دارد. اگرچه احتمالا، طلا و فلزات قیمتی دیگر، همیشه ارزش دارند، اما اگر یک سازمان دولتی از کار بیفتد، آنگاه هر تکه کاغذی که طبق گفته او معادل یک اونس طلا است، یک ارزش بیت کوین، از کجا می آید؟
تکه کاغذ بیش نخواهد بود. اگر دارید در ایالات متحده زندگی می کنید، ممکن است ترس از فروپاشی یکشبه دولت، چندان واقع بینانه نباشد، اما برای شهروندان کشورهای جهان سوم، یا حتی برای شهروندان کشورهای جهان اول سنتی که از مشکلات اقتصادی رنج می برند، مانند یونان، این ترس، ملموس تر خواهد بود.
هیچ سازمان صادرکننده ای برای بیت کوین وجود ندارد و ارزش بیت کوین به چیزی جدای از آن وابسته است. البته بحث در مورد قیمت بیت کوین، چیز دیگری است. قیمت بیتکوین، تحت تاثیر مسائل زیادی قرار دارد: پذیرش، سوداگری و ارزش، همگی، بخشهای مهم و اصلی این معادله را تشکیل می دهند. اما ارزش واقعی بیت کوین، به میزان مطلوبیت آن بستگی دارد. از نظر تئوری، سوداگری، روی قیمت بیت کوین تاثیر نمی گذارد، قیمت بیت کوین، به میزان ارزش و کمیاب بودن آن بستگی دارد و ارزش بیت کوین، کل مطلوبیت آن را تشکیل می دهد. علاوه بر این، بدون این ارزش، هر چیز دیگری، همانند یک خانه پوشالی، از هم خواهد پاشید.
مطلوبیت بیت کوین، روزبه روز، رو به افزایش است. در حال حاضر، بیت کوین، کاربردهای زیادی دارد، به اختصار، به برخی از کاربردهای ملموس تر آن اشاره کنم. اولا، بیت کوین را میتوان در ازای یک کارمزد بسیار پایین (معمولا حدود 02.0 دلار)، به هر جایی از دنیا ارسال کرد. در نتیجه، حواله ارزی بیت کوین، با سهولت بیشتری انجام میگیرد.
بیت کوین و سایر فناوری های مبتنی بر زنجیره های بلوکی، قابل برنامه نویسی نیز هستند که مطلوبیت آن ها را به میزان غیر قابل تصوری بالا خواهد برد. به عنوان مثال، افراد مختلف می توانند بیت کوین را برای سرمایه گذاری در اوراق بهادار، سهام، مواد باارزش و حتی سایر ارزهای سراسر دنیا، به کار بگیرند و این کار را بدون کارمزد و هزینه ورود بالای رایج در روش های سنتی مربوط به سرمایه گذاری در این حوزه ها، به انجام برسانند. علاوه بر این، بیت کوین، یک ذخیره ارزش نیز به شمار می رود که تحت تاثیر مستقیم سازمان های دولتی قرار ندارد و امکان ناشناس ماندن خدمات غیرقانونی را فراهم می سازد و به همین دلیل، نگرانی های اقتصادی ای را نیز به همراه خواهد آورد.
از نگاه پذیرنده ها، یکی از مزیت هایی که میتوان برای بیت کوین برشمرد، این است که شرکت های کارت اعتباری ای که با کاهش سود مواجه شده اند، کارمزدهای بالایی را دریافت نخواهند کرد.
شرکت های کارت اعتباری، معمولا بین سه تا چهار درصد را برای هر تراکنش تقاضا میکنند که برابر کارمزدی است که معمولا هر پذیرنده، خودش متقبل میشود. از نگاه پذیرنده هایی که حاشیه سود دارند، این کارمزد میتواند حداقل نیمی از سود مربوط به هر تراکنش کارت اعتباری یا کارت بدهی را به خود اختصاص بدهد. از سوی دیگر، همانطور که قبال اشاره شد، کارمزد استخراج گر بیت کوین، حدود 02.0 دلار است و به همین دلیل، میتواند حاشیه سود پذیرنده ها را به میزان قابل توجهی بالا ببرد.
در اولین روزهای رواج اینترنت، بسیاری از پیشقراوالن این حوزه، از اقتصادی صحبت به میان آوردند که
کاملا به صورت برخط کار کند. در اوایل دهه 1990 ،نویسنده ای به نام بیل ایگر ،قبل از اینکه بازاریابی روی اینترنت، مورد توجه زیاد اکثر شرکت ها قرار بگیرد، شروع به نوشتن کتاب هایی در این رابطه کرد.

بیل ایگر

بیل ایگر نویسنده

 

در آن زمان، خرید برخط چیزهایی مانند کالاهای فیزیکی، تا حدودی رواج داشت، اما در اکثر موارد، انجام چنین کاری غیرممکن بود.
در سال 1994 ،ایگر، دست به پیش بینی عجیبی زد. او در کتابش با عنوان “تصویری از شاهراه اطالعاتی” ،چنین نوشت: “خرید برخط، یک کسب وکار 200 میلیون دلاری است که می تواند تا سال 1998 ،به 8.4 بیلیون دلار افزایش پیدا کند.”
همانطور که مشخص است، پیش بینی ایگر، بیش از حد محافظه کارانه بود. سال 1998 ،به دلیل گذار از مصرف کنندگان فناوری ـ باور به مصرف کنندگان جریان اصلی ،مرحله ای حیاتی برای خرید برخط محسوب میشد. بنا بر گزارش “گروه مشاوران بوستون” که در دسامبر 1998 منتشر شده بود، خرید برخط، تنها در شش ماهه اول آن سال، 4.4 بیلیون دلار را به خود اختصاص داد. پیش بینی شده بود که با احتساب خرید مربوط به تعطیلات، خرید برخط تا پایان سال، به 13 بیلیون دلار برسد.
در نهایت اواخر دهه 1990 و اندکی پس از سال 2000 ،حباب داتکام ،از هم پاشید. اما برای خرید خرده فروشی برخط ،چنین اتفاقی رخ نداد. وضعیت خرید خرده فروشی برخط، سال به سال بهتر میشد.
وقتی کسب وکارهای خرده فروشی سنتی، برخط شدند، مورد حمله قرار گرفتند و سهم بازار وب گاه های صرفا مبتنی بر وب، به چالش کشیده شد، اما میزان خرج کرد کل رشد کرد و نرخ آن در حال حاضر به حدی رسیده است که درک آن برای اکثر ما، در 20 سال قبل، غیرممکن بود. تا سال 1999 ،خرج کرد برخط، دوبرابر شد و به 27 بیلیون دلار رسید و در سال 2000 ،به 45 بیلیون دلار افزایش پیدا کرد .تا سال 2013 ،فروش خرده فروشی برخط “کسبوکار به مصرفکننده” ،76.803 بیلیون دلار درآمد کل را تشکیل میداد. این رقم، برای تراکنش های “کسبوکار به کسبوکار” برخط، به دوبرابر میرسد دیدگاه های اولیه در مورد اقتصاد اینترنت، کاملا اجابت شده اند. ما هر چیزی؛ از پوشاک گرفته یا موسیقی، خودرو و حتی حیوانات خانگی را به صورت برخط خریداری میکنیم. خرید برخط اشیای مختلف، دیگر چیز تازه ای نیست، بلکه به یک نیاز تبدیل شده است. افرادی که هیچ چیزی را به صورت برخط خریداری نکرده اند، بسیار کم هستند و حتی بخش قابل توجهی از افراد مسن نیز، وسایل مورد نیاز خود را به صورت برخط خریداری میکنند بسیاری از پیش قراولان قدیمی اینترنت، پیش بینی کرده بودند که روزی اینترنت، ارز مربوط به خودش را خواهد داشت. طبق ادعای آن ها، اینترنت همه جهان را دربر خواهد گرفت. برای اینکه هر اقتصاد دیجیتال، فوری و جهانی بتواند به خوبی کار کند، به یک ارز دیجیتال، فوری و جهانی نیز نیاز دارد. اگر رشد و تکامل بیت کوین متوقف شود، باز هم به چنین ارزی نیاز خواهیم داشت. در حال حاضر، بیت کوین، همان ارز جهانی و فوری ای است که برای اینترنت پیشبینی شده بود. تقریبا همه افراد می توانند از این ارز رمزنگاری شده استفاده کنند. پیش قراولان قدیمی اینترنت، در مورد فعالیت های سوداگران های که اکوسیستم بیت کوین، نگرانی زیادی در مورد آن ها دارد، صحبتی نکردند. این جنبه نامطلوب از فرهنگ بیت کوین، تنها بعد از نوسانات قیمتی افسارگسیخته مطرح شد.

 

 

منبع: برگرفته از کتاب راهنمای بیت کوین نوشته یان دی مارتینو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *