سال ۲۰۰۷ جو مساعد بود برای  اینکه شما بتوانید یک سیستم و یک مکتب فکری را تزریق کنید. بیت کوین اواخر سال ۲۰۰۸ و  اوایل سال ۲۰۰۹  با یک اتفاق ساده شروع شد. ساتوشی ناکاموتو یک پروپوزال ۹ صفحه ای در فضای مجازی منتشر کرد. صفحه نهم آن رفرنس (Reference) است و  فقط در ۸ صفحه ساختار بیت کوین (p2p Electronic Cache System) را معرفی کرد. P2P یعنی چه؟ peer to peer یا همتا به همتا.

بیت کوین برگرفته از مکتب اقتصاد اتریشی است؟

می‌دانید بیت کوین متعلق به کدام یک از مکاتب اقتصادی است؟ متعلق به مکتب اقتصادی اتریشی است. می‌گوید middlemanها را حذف کنید. middlemanها چه کسانی هستند؟ بانک ها، سازمان های نظارتی قانون گذاری. می گوید وقتی من می توانم سیستمی را طراحی کنم  که این سیستم بتواند اعتماد ایجاد کند، چه نیازی است شما در بانک حساب باز کنید؟ در عوض، ارزی را انتخاب کنید که ارزش آن را بازار سرمایه تعیین می کند. همه بازارهای سرمایه ای، بستگی به نوسانات عرضه و تقاضا دارند. این یک بازار مالی است. همه بازارهای مالی، وابسته به نرخ عرضه و تقاضا هستند و هسته اولیه بیت کوین شکل گرفت، یکی در آمریکا، یکی در ژاپن.

ساتوشی ناکاموتو بی هویت است!

ساتوشی ناکاموتو هویتی ندارد. هویت حقیقی یا حقوقی او نامعلوم و یک نام مستعار است. خیلی‌ها می‌گویند او ژاپنی است. یک ژاپنی مقیم آمریکا را دستگیر کردند و گفتند شما ساتوشی هستید. به قدری رسانه‌ها روی این موضوع متمرکز شدند که  ساتوشی، ایمیلی ارسال کرد و گفت او را به اشتباه گرفته اید. این هسته اولیه آمدند کدهای بیت کوین را زدند و بیت کوین را خلق کردند.

بیت کوین open source است. چرا  منابع آن باز است؟ برای اینکه قابل توسعه باشد. مانند IOS نیست. مثل وردپرس است. اگر بیش از یک چهارم سایت های کل دنیا با وردپرس طراحی می شوند به خاطر حجم زیادی از توسعه دهندگانی است که در حال نوشتن پلاگین ها/افزونه ها و …. و در حال تقویت هسته اولیه  وردپرس هستند. بیت کوین روزبه‌روز توسعه می‌یابد، باگ های آن گرفته می شود، کمک می‌شود که توسعه پیدا کند و  این کار را هسته اولیه انجام می دهد.

مهاجرت از سیستم های تمرکززا به تمرکززدا

ساتوشی ناکاموتو گفت اگر middlemanها (مرد میانی) را حذف کنیم، یک نفر باید روی Send/Receiveها و تراکنش ها نظارت داشته باشد. گفت ما این را به صورت سنترال تعریف نمی‌کنیم. به صورت یک بانک مرکزی تعریف نمی‌کنیم. به‌صورت غیرمتمرکز (Decentralized) تعریف می کنیم. یعنی چه؟ غیر متمرکز (توزیع شده) است. بین من و شما  می‌تواند توزیع شود. شما همین الان می توانید یکی از گره های شبکه باشید و به عنوان یک ناظر در شبکه نقش داشته باشید.

حال تصور کنید یک کپی از لیست تراکنش ها را در اختیار داریم و به همه آنها نظارت داریم. فرقی که وجود دارد این است که همه ما پشت یک کد ۳۲ بیتی مخفی هستیم و هویت ما نامعلوم است. اگر بخواهیم پولی را برای کسی به صورت شتابی واریز کنیم، شماره کارت آن شخص را که در ATM وارد کنیم، نام او نمایش داده می شود ولی اینجا نام، دیده نمی شود. یکسری افراد، صرافی را هک و یک مبلغی را منتقل کردند، مثلاً دو هزار بیت کوین را منتقل کردند. بعداً در یک سایتی می توانید تراکنش ها را ببینید. مقابل آیدی آن شخص نوشته ۲ هزار بیت کوین، همه می‌دانند این مقدار بود و آن شخص هک کرده است ولی کسی نمی تواند علیه این کار، اقدامی انجام دهد. چرا؟ چون نه مکان آن مشخص است و نه هویت آن. شخصی که این کار را انجام می دهد، می داند VPS چیست، میداند VDS چیست، می تواند IP Change، استاتیک و …. انجام دهد. می دانیم کار این شخص است ولی نمی‌توانیم کاری انجام دهیم چون تمام این تراکنش ها در اکسپلوررها یا یک سری سایتها ثبت و ضبط می‌شوند و ما نمی‌توانیم آن را رؤیت کنیم و در آن واحد، قانونی و برخط این کار را انجام می دهد.

قیمت بیت کوین می‌تواند یک میلیون دلاری شود؟!

ساتوشی ناکاموتو یک داستان جالبی دارد. بیت کوین ۲۱ میلیون توزیع می‌شود. چرا مثلاً 22 میلیون توزیع نمی شود؟ الگوریتم ریاضی. 2*2 می شود 4.  شما نمیتوانید 2*2 را به ۵ تبدیل کنید. اگر قرار است ۵ بشود، دیگر نامش بیت کوین نیست چون الگوریتم های ریاضی این اجازه را نمی دهند.  ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۱۱  گفت دیگر نمیخواهم در این شبکه کار کنم، احساس می کنم بیت کوین مسیرش را از دست داده و به مسیر انحرافی رفته است اما از این ۲۱ میلیون چند عدد برای ساتوشی است؟ 1 میلیون. این همان تئوری ای است که ساتوشی، شخص نیست.

در حال حاضر حدود هفده و نیم میلیون در بازار داریم. تا چه سالی ۲۱ میلیون توزیع می شود؟ تا سال 2140 توزیع می شود ولی می دانید که میزان توزیع آن نسبت به  گذشته خیلی کمتر می شود. مانند لیمیت گیری در حد است. این لیمیت به صفر میل می کند. نتیجه می‌گیریم عمده بیت کوین در حال حاضر توزیع شده است.

در حال حاضر بیت کوین ده ساله شده و  هفده و نیم میلیون از آن توزیع شده است. تا سال 2140 باقی آن توزیع می شود. چه اتفاقی می افتد؟ همه با بیت کوین آشنا می شوند، در سال 2020، 17/5 میلیون به 18 میلیون می رسد. تقریباً همه درگیر ماجرا هستند، قاعده این است وقتی چیزی کمیاب می شود گران خواهد شد. نرخ تورم شامل این گرانی نمی شود. هر چیزی که تمام می شود، نرخ تورم شامل آن نخواهد شد. تنها چیزی که باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود، کمیاب بودن آن است. چرا میگوییم به صورت نقطه به نقطه و در یک بازه زمانی، قیمت بیت کوین رو به افزایش است؟ به دلیل همین کمیاب بودن آن است. حالا اینکه از  ۲۰ هزار دلار آخر سال 2017 در حال حاضر به زیر ۴ هزار دلار رسیده است، بعداً توضیح داده خواهد شد. همه ارزهای دیجیتال، whitepaper دارند. از whitepaper ارزهای دیجیتال می توان به ماهیت آنها پی برد.

ممنون از اینکه همراه ما بودید. شما بخشی از  دوره آموزشی ارزهای دیجیتال را شنیدید. برای اینکه در جریان کارگاه های بعدی آموزشی ما قرار بگیرید  لطفاً به آدرس https://pishro-asak.com مراجعه بفرمائید.

حاتمی، مدیر و مؤسس شرکت پیشرو آساک  و مدرس دوره های ارزهای دیجیتال هستم. به امید روزهای خوب و آینده ای روشن

اپیزود سوم از پادکست رادیو کریپتو
هر آنچه که باید درباره ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین بدانید.
با صدای مهندس حجت حاتمی شاه میر

کتاب خودآموز سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال
کتاب معرفی 100 تکنولوژی تحول زا آینده